Trądzik – przyczyny i objawy

Rozpoczyna się w okresie dojrzewania i czasami nie ustępuje nawet w wieku dorosłym: czynniki hormonalne powodują, że trądzik wytwarza zbyt dużo sebum i zrogowaciałych komórek. Pryszcze są dużym obciążeniem.

Dlaczego pojawiają się pryszcze

Androgeny, męskie hormony płciowe, są główną przyczyną trądziku pospolitego, najczęstszej postaci trądziku. Organizm kobiety wytwarza również androgeny, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Hormony te silnie stymulują gruczoły łojowe skóry i jednocześnie powodują, że komórki w przewodzie łojowym produkują dużo zrogowaciałego materiału. Normalnie sebum przenika na zewnątrz i tworzy na powierzchni skóry lekko błyszczącą warstwę. Jednak nadmiar materiału rogowego zatyka przewód łojowy. Rozwijają się zaskórniki (zaskórniki), które można rozpoznać po czarnym punkcie pośrodku, który składa się z melanocytów.

Trądzik: tak rozwijają się pryszcze

Na naszych dłoniach znajduje się do 10 000 bakterii na centymetr kwadratowy. Niektóre bakterie, które normalnie żyją na naszej skórze, uwielbiają sebum i szczególnie dobrze czują się w zatkanych gruczołach łojowych. Tam się rozmnażają i prowadzą do stanów zapalnych. Kiedy te rozprzestrzeniają się przez skórę, rozwijają się charakterystyczne ropne krosty, grudki i guzki. Stres, palenie, alkohol lub zła dieta są również uważane za czynniki przyczyniające się do stanu zapalnego.

Formy trądziku i ich objawy

Trądzik pojawia się głównie tam, gdzie znajduje się wiele gruczołów łojowych: na twarzy, ramionach i szyi, a także na klatce piersiowej/dekolcie i plecach. Istnieje kilka podtypów trądziku pospolitego:

  • Trądzik zaskórnikowy: otwarte i zamknięte zaskórniki, zwłaszcza na nosie, brodzie i czole, które nie są zaognione lub są w niewielkim stopniu zaognione.
  • Trądzik grudkowo-krostkowy: zapalne (ropne) krosty, wrażliwe na dotyk grudki i małe guzki. Zakażenie klatki piersiowej, pleców i ramion, z możliwymi bliznami.