Czym jest nadpotliwość?

Zwykle pocenie się jest ważnym procesem. Gruczoły potowe wydzielają pot, który odparowuje i chłodzi powierzchnię ciała. Dzięki temu organizm pozbywa się zbytniego ciepła wewnętrznego i nie przegrzewa się. Ludzie mają około 2 miliony gruczołów potowych, które znajdują się na całej skórze.

Gruczoły potowe człowieka

Szczególnie licznie występują na dłoniach i podeszwach stóp, pod pachami i na czole. Gruczoły potowe są kontrolowane przez mimowolny (wegetatywny) układ nerwowy. Na gruczołach potowych znajdują się zakończenia nerwowe mimowolnego układu nerwowego. Nerwy te automatycznie kontrolują liczne funkcje naszego organizmu, takie jak ciśnienie krwi, trawienie, rytm serca, a także temperaturę ciała. Kiedy się pocisz, zakończenia nerwowe wysyłają impulsy elektryczne do gruczołów potowych, które tworzą pot i przekazują go na powierzchnię skóry przez cienkie kanały. Ale około dwóch i pół miliona ludzi (1-2%) w tym kraju poci się zdecydowanie za bardzo, nawet w zwykłe dni.

Czym jest nadpotliwość u człowieka?

Nadpotliwość to termin medyczny określający wzmożoną potliwość (z greckiego: hiper = za dużo, hidros = woda). Wyróżniamy:

  • nadmierne pocenie się na całym ciele (ogólna nadmierna potliwość),
  • nadmierne pocenie się tylko na poszczególnych partiach ciała (nadpotliwość miejscowa) – najczęściej pod pachami (nadpotliwość pach), dłoniach lub stopach (nadpotliwość dłoniowo-podeszwowa) lub na głowie.

Niektórzy czują się tym tak zestresowani, że unikają kontaktów towarzyskich. Lekarze rozróżniają postać, której nie można wyjaśnić innymi przyczynami, pierwotną nadmierną potliwością i zwiększoną potliwością w wyniku innej choroby. Podczas gdy lekarze zajmują się gruczołami potowymi bezpośrednio w pierwotnej formie, w drugim przypadku najpierw zajmują się chorobą podstawową, która ją wywołuje.

Przyczyny nadpotliowści

Możliwe przyczyny ogólnej nadmiernej potliwości spowodowanej chorobą to:

  • menopauza (menopauza),
  • nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy),
  • działania niepożądane leków (hormony, parasympatykomimetyki, kortykoidy, beta-blokery, kwas salicylowy itp.),
  • hipoglikemia jako objaw cukrzycy,
  • przewlekłe infekcje, 
  • otyłość.

Nie ma żadnej laboratoryjnej lub pomiarowej wartości, która jasno określiłaby, czy pocenie się nadal jest normalne, czy już nienormalne. Zwykle jednak lekarz rozpoznaje obraz kliniczny po typowych objawach, które opisujesz tak dokładnie, jak to możliwe.