Zakażenie wirusem Omikron – czym się objawia? Oto pełna lista!

Nie da się ukryć, że koronawirus brutalnie zniszczył nam rzeczywistość. Wariant Omikron, najniebezpieczniejszy z poznanych dotychczas, zalewa Europę i wiele krajów decyduje się na lockdown. W Polsce, jak dotąd zanotowano kilkanaście takich przypadków. Jednak, jak spekulują wirusolodzy, będzie ich więcej.

Skąd oni to wiedzą?

Nie jest łatwo zebrać razem dane z całego świata o wszystkich symptomach COVID-19, zwłaszcza, że wciąż słyszymy o jego odmianach. Jednak twórcy aplikacji ZOE COVID Study przeanalizowali symptomy wśród tysięcy zakażonych. Dzięki temu właśnie, opracowali listę najczęstszych objawów jakich mogą spodziewać się chorzy na Omikrona.

Zobacz: Rekordy zakażeń omikronem na Wyspach Brytyjskich

Okazało się, że początkowe symptomy są praktycznie takie same u wszystkich, bez względu na to, czy to mieszkaniec Wielkiej Brytanii czy Afryki. Będą to:

  • Katar
  • Ból głowy
  • Uczucie zmęczenia
  • Kichanie
  • Ból gardła

I nie da się ukryć, że jeżeli ktoś liczył na bardziej szczegółowe dane, to ich zwyczajnie nie otrzyma. Powyższe dolegliwości mogą spokojnie być preludium do zwykłego przeziębienia albo infekcji zupełnie nie związanej z pandemią koronawirusa. Dlatego też, specjaliści radzą, aby dmuchając na zimne, w razie tych objawów zostać w domu i stosować leczenie doraźne. Mogą to być również domowe sposoby na przeziębienie.

Zaszczepieni mają łatwiej?

Temat szczepień wciąż jest ogromnym punktem zapalnym wśród społeczeństwa, nie tylko polskiego. Gdy jedni mówią „szczepimy się” inni krzyczą „odszczepcie się”. Kto miał w tym wszystkim rację, pokaże tak naprawdę czas, jednak na dzień dzisiejszy wygrywa opcja pro szczepionkowa. Osoba zaszczepiona trzykrotnie przeciw COVID-19 jest również bardziej odporna na Omikrona.

Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.