Paracetamol – jak działa i jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do jego stosowania?

Leki z paracetamolem możesz kupić bez problemu, ponieważ większość z nich sprzedawana jest bez recepty. Jednak zanim po nie sięgniesz, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej popularnej substancji czynnej. Sprawdź, jak działa oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania.  

Czym jest i jak działa paracetamol? 

Paracetamol to substancja czynna, która wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Powszechnie występuje w lekach dostępnych bez recepty (takich jak https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg). W związku z tym pewnie już się z nią spotkałeś, gdy chciałeś pozbyć się bólu lub gorączki. 

Jak to się dzieje, że paracetamol łagodzi ból i zmniejsza temperaturę ciała? Jego działanie przeciwbólowe wynika z tego, że ma zdolność do hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego i blokowania produkcji prostaglandyn w układzie nerwowym. Tym samym przyczynia się do zwiększenia progu bólu. Z kolei działanie przeciwgorączkowe jest możliwe, dzięki zdolności do zmiany stężenia prostaglandyn w podwzgórzu.  

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania paracetamolu 

Leki, które mają w składzie taką substancję czynną, możesz stosować w przypadku gorączki. Oprócz tego wskazaniem do ich przyjmowania jest ból (o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu): 

  • głowy (w tym migreny), 
  • zębów, 
  • kręgosłupa, 
  • mięśni. 

Paracetamol stosowany jest także w przypadku nerwobólów, a także bolesnych miesiączek. 

Choć jest to substancja czynna, która powszechnie występuje w lekach bez recepty, nie każdy może skorzystać z jej właściwości. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na paracetamol, ciężka niewydolność nerek lub wątroby, choroba alkoholowa. A jeśli masz małe dzieci, pamiętaj też o tym, że leków, które mają go w swoim składzie, nie należy podawać niemowlętom do 3. miesiąca życia. 

Oprócz tego weź pod uwagę, że lek mający w składzie taką substancję czynną może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Mowa tu m.in. o tych, tych, które stosowane są w przypadku padaczki, gruźlicy, a także tych o działaniu nasennym, przeciwzakrzepowym. Poza tym w interakcje z paracetamolem mogą wchodzić inne leki, które zażywasz w trakcie bólu, czy gorączki (np. te, które zawierają kwas acetylosalicylowy, ryfampicynę). 

Pamiętaj też o tym, że choć leki zawierające taką substancję czynną, są powszechnie dostępne, to należy stosować je z rozwagą. Przyjęcie zbyt dużej dawki może prowadzić do wystąpienia m.in. nudności, bólu brzucha, utraty apetytu, bladości powłok skórnych czy wymiotów.