Po czym poznać, że nasz organizm się przegrzał? Nie bagatelizuj tych symptomów!

Za oknem prawdziwe lato, a wraz z nim wysokie temperatury. I mimo że wielu z nas lubi taką aurę, to są jednak tacy, dla których to ogromny problem. Czy to odpoczywając na wakacjach, czy załatwiając codzienne sprawunki, możemy zupełnie niepostrzeżenie się przegrzać. To bardzo niebezpieczne dla organizmu, jednak gdy wyczujesz pierwsze symptomy, szybko temu zaradzisz. Jakie to będą?

Najczęstsze objawy przegrzania

Stan, gdy ciało ulega wyczerpaniu cieplnemu, jest niezwykle niebezpieczne. Może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Dodatkowo raz zbagatelizowane symptomy mogą szybko przerodzić się w udar słoneczny. A z nim już nie ma żartów.

Zobacz również: Są takie choroby, których początki wyczytasz ze stóp. Zobacz jakie!

Jednym z najczęstszych objawów przegrzania jest ból głowy o średnim i mocnym nasileniu. Do tego dochodzą również wymioty oraz nudności, często prowadzące do osłabienia i omdlenia. Nasz organizm mocno się poci a towarzyszą mu najczęściej skurcze mięśni.

Udar a przegrzanie

Objawy te na pierwszy rzut oka mogą świadczyć o udarze słonecznym. Jednak jeżeli mamy wyczerpanie cieplne, w organizmie doszło do odwodnienia lekkiego stopnia, a temperatura ciała oscyluje między 38 a 40 stopni. Gdy mówimy o udarze, to ciało jest już ciężko odwodnione. Poza tym, podczas doświadczania udaru słonecznego, skóra przestaje się pocić, a temperatura ciała przewyższa 40 stopni Celsiusza.

Kiedy może dojść do wyczerpania cieplnego?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest podejmowanie wysiłku fizycznego. I nie ma tu znaczenia, czy mowa o treningu w dusznej sali, czy biegu w pełnym słońcu. Kolejny aspekt, to praca na działce czy w ogródku. Długotrwała praca w wysokich temperaturach jest ogromnym wyzwaniem dla naszego organizmu, zwłaszcza, gdy upały przychodzą nagle.

Naukowcy mówią, że ludzki organizm aby na spokojnie przyzwyczaić się do wysokich temperatur, potrzebuje około 8 do 10 dni. Jednak jeżeli fala upałów przychodzi nagle, możemy czuć wyczerpanie.

Jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim być świadomym faktu, że nasze ciało może tak reagować na wysokie temperatury. W konsekwencji, odpowiednie nawadnianie, oraz unikanie ciężkiej aktywności fizycznej w czasie upałów to najlepszy sposób, aby się chronić. Jeżeli nie możesz jej uniknąć, to zadbaj o regularne przerwy w pracy.