Boli brzuch. Kiedy warto iść do lekarza?

Kiedy pojawiają się bóle brzuszka u dzieci, można spodziewać się wszystkiego – od infekcji dróg oddechowych, przez jelitówkę na anginie kończąc. U dorosłego na szczęście sprawa prezentuje się trochę inaczej. Kiedy nie warto bagatelizować bólu brzucha?

Lekkie sygnały ostrzegawcze

Organizm sam z siebie będzie wysyłał ci pewne delikatne sugestie, że coś jest nie tak. Na początku wyeliminujmy najbardziej powszechny ból brzucha, jakim jest zwykłe przejedzenie się. Występuje, gdy na raz zjesz ogromne ilości jedzenia, na przykład podczas świąt czy imprezy rodzinnej.

Zobacz również: Ból brzucha po posiłku? Oto domowe sposoby!

Jednak i tego nie możesz bagatelizować, bo równie dobrze mogą to być sygnały dotyczące pojawienia się wrzodów, a nawet nowotworów żołądka i przełyku. Tak naprawdę to najlepiej jest znaleźć umiar w jedzeniu i piciu, aby nie dopuszczać do sytuacji przejedzenia.

Tego nie możesz przeoczyć!

Są jednak takie sytuacje, w których brzuch boli dotkliwie lub przewlekle. Wtedy nie czas na ziołowe mikstury, a raczej na solidne badanie, które dotrze do źródła problemu i je wyeliminuje. Będą to przede wszystkim:

  • Ogromny ból po sutym posiłku — może świadczyć o stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego. Jeżeli będzie on zablokowany, może stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Wszystko przez kamicę żółciową. Już pierwsza wizyta u gastrologa przynosi pełną diagnozę i leczenie farmakologiczne lub, w skrajnych przypadkach, operacyjne.
  • Ból w środkowej partii brzucha — to może oznaczać zawał. Tak, to nie żart. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze ból pleców w okolicy między łopatkami i wymioty, świadczy to o martwicy mięśnia sercowego. Zwykłe badanie EKG i oznaczenie markerów zawały szybko da odpowiedź, czy podejrzenia były słuszne.
  • Biegunka i skurcze brzucha – jeżeli borykasz się z naprzemiennie występującymi biegunkami i zaparciami, być może masz zespół jelita wrażliwego. Często dochodzą do nich jeszcze bolesne wzdęcia, utrzymujące się nawet do trzech miesięcy. Warto wtedy zrobić sobie badania pod tym kątem, aby pozbyć się tych dolegliwości.
  • Ostry ból brzucha – kiedy coś naprawdę boli, nie czas na domysły, tylko szybki kontakt z lekarzem. Jeżeli dodatkowo masz zdiagnozowaną chorobę wrzodową, to może być znak, że doszło do perforacji. Pęknięcie wrzodu wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, pod groźbą zagrożenia zdrowia i życia pacjenta.Jeżeli występują u ciebie podobne objawy, nie czekaj z wizytą u lekarza. W przypadku ostrego bólu nie wahaj się zadzwonić po karetkę pogotowia. Gdy dodatkowo wiesz, że w rodzinie występowały podobne problemy zdrowotne, możesz być nimi obarczony genetycznie. W takim przypadku absolutnie skontaktuj się z lekarzem, bo każda chwila zwłoki może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu, a nawet życiu,Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.