Stres informacyjny to jedna z najczęstszych przypadłości naszych czasów. Jak sobie z nim radzić?

Włączasz poranne wiadomości w radio albo też czytasz w internecie. A tam wojna, kataklizmy, inflacja, większe podatki, zabójstwa i…cała reszta gorących newsów. Nie ma nic złego w czytaniu informacji, wszak każdy z nas chce być na bieżąco i wiedzieć, co się dzieje w świecie. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna nas to coraz mocniej dotykać.

Stres informacyjny – czyli?

Przeprowadź mały eksperyment. Skupiając się tylko na sobie i swoich odczuciach, włącz wiadomości albo też zacznij je przeglądać w internecie. Rób to przez 10 minut bez przerwy. Porównaj swoje samopoczucie z czasu przed czytaniem, w trakcie i po. Czy czujesz się lepiej? A może gorzej?

Nie ma nic złego w sytuacji, gdy odczuwasz zirytowanie. Problem pojawia się w przypadku, gdy masz problem z przetworzeniem i interpretacją tych informacji. Wyskakujące reklamy, szybkie newsy oraz negatywny przekaz może być tym, z czym nasz organizm w ostateczności sobie przestaje radzić. I nie ma w tym nic złego.

Zobacz również: Najczęstsze objawy WWO. Sprawdź, czy jesteś osobą wysoko wrażliwą!

Co robić, gdy czujemy dyskomfort?

Niby chcemy wiedzieć co się dzieje wokół nas, jednak z drugiej strony widzimy, że to nam szkodzi. Postaraj się więc ograniczyć do minimum te media informacyjne, które wzbudzają lęk i nerwowość. Informacje dawkuj sobie w rozsądnych ilościach. Kiedy ogarnie cię strach przed tym, że coś cię ominie, pomyśl, że kiedyś ludzie również wszystkiego nie wiedzieli i…żyli szczęśliwiej. Być może tak również będzie w twoim przypadku? Z pewnością będziesz się mniej martwić.