Wysoce wrażliwe osoby nie mają łatwo. O wiele intensywniej odbierają wszystkie bodźce zewnętrzne, słysząc dodatkowo, że są za bardzo emocjonalne. Są bardziej podatne na stres a jednocześnie niesamowicie empatyczne i z ogromną wyobraźnią. Co jeszcze cechuje WWO?
Kiedy relacje bolą
Przejawia się ona w dwóch aspektach. Przede wszystkim osoba WWO jest ukierunkowana na własne odczucia. Głęboko odczuwa niepokój i napięcie, jednocześnie będąc niezwykle rygorystyczną wobec siebie. Często cierpi na przewlekły stres i ból głowy w następstwie nieprzyjemnych sytuacji, jakie ją spotkały. Ma również silne obawy i lęk przed odrzuceniem i negatywne myśli związane z porównywaniem się do innych.
W stosunku do innych ludzi nie ma łatwo. Bierze wszystko do siebie i wciąż martwi się opinią innych. Do tego tłumi i ukrywa negatywne uczucia, również te związane ze wstydem. Nie akceptuje nieprzyjemnych sytuacji, a w intymnych relacjach jest wstydliwa i skrępowana. Co ciekawe, WWO nie są aż tak surowi wobec innych jak w stosunku do siebie.
Świat przytłacza
Osoby z WWO czują się niepewnie w dużych skupiskach ludzkich. Nie znoszą wystąpień publicznych i są niezwykle czułe na bodźce zewnętrzne. Każda negatywna informacja prowadzi do zdenerwowania i lawiny czarnych myśli. Dodatkowo śledzenie Instagrama czy Facebooka może prowadzić do poczucia beznadziei i braku szczęścia.
Takie osoby również mają skłonność do wycofywania się i chęci przemyślenia konkretnej sytuacji. Nie pójdą od razu w przysłowiowy ogień. Krępuje je również konieczność podejmowania decyzji oraz wchodzenie w konflikty. Bywają drażliwi i nerwowi w sytuacjach wymagających działania pod presją.
Szukasz więcej informacji o zdrowiu? Zobacz portal znamiona.pl