Jak rozpoznać wampira energetycznego

Jak rozpoznać wampira energetycznego? Poznaj jego słabe strony!

Jeszcze kilka lat temu pojęcie to było surrealistyczne i traktowane z lekkim przymrużeniem oka. Jednak współczesna psychologia daje konkretne dowody na to, że tacy toksyczni ludzie istnieją naprawdę. Jak rozpoznać wampira energetycznego? Oto kilka wspólnych cech, które łączą te osoby. Wbrew powszechnej opinii, można się przed nimi chronić!

Wampir energetyczny, czyli kto?

Nie ma tu podziału na mężczyzn czy kobiety ani też na wiek. Osoba taka sprawia, że w jej towarzystwie masz coraz mniej energii i chęci do działania. Za to wampir energetyczny będzie rósł w siłę. Zastanów się więc, czy w twojej codzienności nie masz osób, po spotkaniu, z którymi czujesz się źle. Może to być gwałtowny spadek nastroju, albo prozaiczny ból głowy.

Zobacz również: Jak radzić sobie z jesiennym przesileniem?

Wampir energetyczny ma naturalne predyspozycje przywódcze, dlatego często spotkasz go na kierowniczym stanowisku. Sprawia, że czujesz się w jego obecności słaba, bezwartościowa paź niepewna. Osoba taka ma niesamowite umiejętności w zakresie zjednywania sobie ludzi i obracania wszystkich działań na swoją korzyść.

Jak rozpoznać wampira energetycznego? – Brak odpowiedzialności!

Cecha ta jest często spotykana zarówno u osobowości narcystycznej jak i u wampirów energetycznych. Osoby takie nigdy nie poczuwają się do odpowiedzialności za swoje czyny. Tak jak narcyz, wampir energetyczny przeczuci to na kogoś innego, słabszego, nieumiejącego się bronić. Dodatkowo uwielbia dzielić się swoimi problemami i sprawiać, że to słuchacz czuje się bardziej przejęty, niż on sam.

Wampiry energetyczne również uwielbiają dramaty. Jeżeli dzieje się coś spektakularnego, jakaś katastrofa i negatywne wydarzenia, to właśnie taka osoba będzie dodatkowo podsycać konflikt. Karmi się właśnie taką energią. Gdy z jego ust wypływa pocieszenie, to zawsze z podtekstem zmierzającym do wbicia szpili, a nie realnego dodania otuchy. Jeżeli to wampir energetyczny staje się powodem jakiegoś nieszczęścia, szybko i umiejętnie zrzuci odpowiedzialność na kogoś innego.

Innych życie nie ma znaczenia

Gdy rozmawiasz z wampirem energetycznym i dzielisz się swoimi zmartwieniami, szybko usłyszysz, że on ma większe. Po wysłuchaniu twojej opowieści taka osoba zaraz zacznie mówić, jak to ona przeżyła coś podobnego, ale bardziej. Żaląc się na jakieś wydarzenie, od razu słyszysz, że wampir energetyczny ma o wiele gorzej, albo i lepiej, w zależności od twojej narracji. W konsekwencji, umniejszając twoje radości czy smutki, uwydatnia wszystkie swoje analogiczne przeżycia. Będą one prawdziwe lub zmyślone, byleby tylko zrobić odpowiednie wrażenie.

Jak rozpoznać wampira energetycznego? Doskonale poznasz go również po tym, że uwielbia grać rolę męczennika. Nie tylko w błyskotliwy sposób pokaże siebie w takim świetle, umiejętnie grając ofiarę. Taka osoba bardzo sprytnie obarcza innych za większość swoich niepowodzeń, wyborów i działań życiowych. Pocieszenie jest dla niego odpowiednią karmą, która działa jak balsam.

W ich obecności czujesz się winna

Osoby zwane wampirami energetycznymi, często również utrzymują się we współzależnych, toksycznych relacjach. Najczęściej widać to na przykładzie relacji miłosnych. Kiedy czegoś chcą, dążą do tego bez opamiętania, stawiając drugą osobę pod ścianą, albo też powodując ogromne poczucie winy.

Sprawdź też: Czy jesteś osobą wysoko wrażliwą?

Jeżeli te metody nie działają, wtedy do gry wchodzą również ostra krytyka, a także zastraszenie. Mechanizm jest prosty — aby wygrać, przeciwnik musi poczuć się mniej pewnie. Poczucie winy jest tu najlepszą i najbardziej skuteczną bronią. Jeżeli masz w swoim otoczeniu taką osobę, koniecznie ustal jasne granice dla swojego bezpieczeństwa.