O czym świadczy powiększona wątroba

O czym świadczy powiększona wątroba? Nie bagatelizuj tego!

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Jeżeli jest powiększona, może świadczyć o różnego rodzaju stanach chorobowych rozwijających się w ciele. Niestety nie może nam powiedzieć wprost, co się dzieje, dlatego też sam proces diagnostyczny bywa niezwykle trudny. Oto przyczyny powiększonej wątroby!

Jak to jest z tą wątrobą?

Popularne stwierdzenie mówiące, że wątroba nie boli, ma w sobie wiele prawdy. Ten organ bardzo rzadko daje o sobie znać, gdy pojawiają się wczesne symptomy uszkodzenia. Nawet jeżeli choroba rozwija się, wątroba wciąż nie boli ani nie dokucza. Dopiero gdy jest naprawdę źle, rozwija się hepatomegalia, która jest sygnałem, że na wszelkie działania prewencyjne może być już stanowczo za późno.

Sprawdź też: Jak pomóc swojej wątrobie holistycznie?

Jeżeli zastanawiasz się, o czym świadczy powiększona wątroba, to odpowiedź jest prosta: o chorobie nazwanej hepatomegalią. Będąc dokładnym, przypadłości tej nie zalicza się do kanonu chorób, a raczej do stanów chorobowych. Powiększona wątroba daje się wyczuć przy wstępnym badaniu pacjenta leżącego na kozetce. Lekarz sprawdza miejsce po prawej stronie, pod żebrami i przeponą, aż do górnego nadbrzusza. Następnie opukuje klatkę piersiową i brzuch w poszukiwaniu tzw. stłumienia wątrobowego.

O czym świadczy powiększona wątroba?

Warto już na samym początku uzmysłowić sobie, że powiększona wątroba to pokłosie innych, często niebezpiecznych chorób. Przede wszystkim będzie to marskość wątroby, w której przypadku organ ten jest powiększony, ale przy brzegach są twarde i wyostrzone. Inną przypadłością jest nowotwór wątroby. Jego rozpoznać można przez fakt, że organ ten staje się bardzo twardy. Ostatnim z najczęściej spotykanych jest zapalenie wątroby. Za ten stan odpowiada nie tyle konkretna choroba, ile wirus.

Zobacz również: Stopy powiedzą ci wiele o kondycji organizmu!

Do rzadziej rozpoznawanych chorób należą zakrzepica żył wątrobowych. Wtedy wraz z powiększoną wątrobą występuje również wodobrzusze i powiększenie śledziony. Bardzo niepokojące i bolesne objawy wykazuje również ropień wątroby, z towarzyszącym mu gorączką, wymiotami, potami i dreszczami. Podobne objawy wykazuje też torbiel wątroby i wszelkiego rodzaju uszkodzenia polekowe.

Badania przy powiększonej wątrobie

Jeżeli trafisz do lekarza z niepokojącymi symptomami wskazującymi na powiększoną wątrobę, doświadczony lekarz z pewnością skieruje cię na badania. Będzie to przede wszystkim badania poziomu ciśnienia wrotnego, a także badanie naczyń krwionośnych serca. Sprawdzi również markery nowotworowe i drożność dróg żółciowych. Przeprowadzi badania metaboliczne, a jeżeli to koniecznie, zleci również biopsję wątrobową. Nie bez znaczenia będą również oznaczenie poziomu bilirubiny oraz enzymów wątrobowych.

Leczenie powiększonej wątroby

Jak widać, samo działanie diagnostyczne będzie wyznacznikiem tego, w którą stronę pójdzie leczenie. Powiększona wątroba to tylko objaw dający jasny sygnał odnośnie faktu, że coś niepokojącego dzieje się w całym organizmie. Niemniej jednak są zasady, które są spójne dla każdego trybu leczenia:

  • Opracowanie specjalnej, indywidualnie dopasowanej diety i restrykcyjne przestrzeganie jej – należy zapomnieć o potrawach smażonych oraz zupach. W zamian postawić na lekkostrawne posiłki z małą ilością tłuszczu.
  • Całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu
  • Rzucenie używek obciążających dodatkowo organizm, takich jak papierosy.

Tylko drobiazgowe trzymanie się zasad wytyczonych przez lekarza daje pewność co do osiągnięcia zadowalających rezultatów z kuracji.