oczy

Jak chronić oczy przed ekranem

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób nieustannie spędza czas, siedząc przed ekranem komputera lub telefonu. Z kolei wydłużenie czasu spędzanego przed ekranem oznacza, że oczy są bardziej zestresowane niż zwykle. W związku z tym są pewne kwestie, o jakie należy zadbać, aby oczy były właściwie chronione.

Poniżej wrzuciliśmy kilka istotnych wskazówek dla zapewnienia ochrony oczom podczas pracy domowej, gry w kasynach online, jak te na https://najlepsze-kasyno-online.com/kasyna-bez-depozytu/, czy przesiadywania w mediach społecznościowych.

Nie ustawiać ekranu blisko oczu

Zaleca się trzymanie laptopa na wyciągnięcie ręki, a telefonu co najmniej 30 cm od twarzy. Oznacza to, że ekran powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Należy też dostosować pozycję i jasność ekranu, aby ułatwić sobie pracę, bez nadmiernego wysilania swoich oczu.

A jeśli oczy są zbyt słabe, powinniśmy udać się do lekarza.

Więcej światła naturalnego

Do godzin popołudniowych warto pracować w naturalnym świetle, zamiast przy lampach LED lub świetlówkach. Światło słoneczne, które wpada do pokoju przez drzwi i okna, sprawia, że ​​oczy są zrelaksowane. A do tego są bardziej aktywne przez cały dzień.

Regularne przerwy i relaks oczu

Jest to jedna z tych bardzo skutecznych porad, które ludzie ignorują, ponieważ muszą stale koncentrować się na swojej pracy. Zaleca się jednak odrywanie oczu od ekranu na co najmniej pięć minut, co godzinę.

Dostosować jasność ekranu

Ekrany o większej jasności niż otoczenie zmuszają oczy do cięższej pracy. Dlatego starajmy się dopasować jasność ekranu do poziomu pomieszczenia i zwiększyć kontrast, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Częste mrugnięcia

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mrugają co cztery sekundy. Jednakże niektóre badania pokazują, że podczas pracy na komputerze lub innych urządzeniach cyfrowych częstotliwość mrugania zmniejsza się o ponad 50%. A więc mrugajmy tak często, jak to możliwe. Tym sposobem zapewnimy sobie odpowiednie nawilżenie oczu.

Ćwiczenia oczu

Raz dziennie poświęćmy też trochę czasu na wykonywanie ćwiczeń oczu. Na przykład, obserwujmy kciuk, przesuwając go od lewej do prawej strony. Albo rozluźnijmy oczy, pocierając dłonie i kładąc je na oczach. Możemy też wykonywać obroty gałki ocznej.

Plusem mogą być również specjalistyczne okulary zaprojektowane specjalnie dla osób, które sporo czasu spędzają przed ekranem. Aczkolwiek warto też pamiętać o powyższych wskazówkach i wcielić je w życie. Dzięki temu nasze oczy otrzymają ochronę, na jaką zasługują.