Jakie powinny być składniki zdrowej diety?

Zdrowa i zbilansowana dieta ma za zadanie dostarczać wszystkich składników odżywczych, które są potrzebne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Istnieją produkty pochodzenia roślinnego, które powinny zagościć na co dzień w każdej kuchni ze względu na szczególnie wysokie wartości odżywcze.

Dobroczynne składniki codziennej diety

Niewątpliwie do składników zdrowej diety należą owoce i warzywa. Papryka czerwona przede wszystkim jest bogatym źródłem witamin C oraz E, które zaliczane są do związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Dodatkowo papryka zawiera spore ilości witaminy K oraz witamin z grupy B. Innym zbawiennym składnikiem diety jest marchew zawierająca witaminę A, która działa korzystnie na proces widzenia, zapewniając odpowiednią ostrość nawet w ciemnych warunkach.

Marchew jest również źródłem karotenoidów wykazujących właściwości antynowotworowe, antyzapalne i antybakteryjne. Do codziennej diety warto włączyć również jarmuż. Swój zielony kolor zawdzięcza chlorofilowi, barwnikowi, który wspiera florę bakteryjną i wspomaga organizm w oczyszczaniu z toksyn. Jarmuż jest źródłem cennych mikroelementów: żelaza, wapnia, cynku oraz fosforu. Zawiera również związki polifenolowe w postaci sulforafanu, będące zmiataczami wolnych rodników. Polifenole chronią przed chorobami cywilizacyjnymi oraz spowalniają proces starzenia się organizmu. W portalu fitmaster.pl przeczytasz więcej na temat jarmużu jako niezbędnym składniku zdrowej diety.

Składniki zdrowej diety to zazwyczaj lokalne produkty pochodzenia roślinnego, które powinny być włączane do codziennego jadłospisu. Pomogą w odpowiednim odżywieniu organizmu, dostarczając cennych związków, takich jak witaminy, składniki mineralne oraz polifenole.