Naukowcy wiedzą już ile powinniśmy czasu przeznaczać na sen aby być w pełni zdrowi i efektywni podczas dnia. Wiesz ile?

Optymalna ilość snu dorosłego człowieka to od 7 do 9 godzin na dobę. Jeżeli śpisz krócej, narażasz się nie tylko na mniejszą efektywność podczas dnia, ale i szereg chorób z cukrzycą i zawałem włącznie. Równie ważny co długość, jest również dobry komfort snu.

Sen kluczem do spokojnego życia

Lekarze mówią wprost – jeżeli chcesz zachować zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, koniecznie musisz zadbać o właściwą regenerację. Przysłowiowe 8 godzin to minimum, którego zwyczajnie się trzymaj. I nim zaczniesz mówić o tym, że praca, dom, stres i wszystko inne, popatrz na to inaczej. Jeżeli się nie wyśpisz to nie będziesz mieć siły i zdrowia do zrobienia tych wszystkich ważnych rzeczy. Więc o sen trzeba dbać. I o jego jakość również.

Sen trwający od 7 do 9 godzin to optymalny czas snu dla osób z przedziału 18-64 lata. Osoby od 65 roku życia powinny spać około 8 godzin. Oczywiście każdy organizm jest inny i różne mamy potrzeby względem snu. Jednak skrócenie go poniżej 6 i pół godziny, to zwykła nieodpowiedzialność. Prędzej czy później odbije się to negatywnie zarówno na relacjach jak i na działaniu całego organizmu.

To jak śpisz też ma znaczenie

Umówmy się – po ciężkim dniu wygodny materac ci się po prostu należy. Pamiętaj aby nie przegrzewać swojej sypialni i wietrzyć ją przez pół godziny przed snem. Ogranicz również bodźce zewnętrzne takie jak telewizja, radio informacyjne czy chociażby smartfon. O wiele lepsza będzie lektura książki lub gazety.

Szukasz więcej informacji o tym jak zdrowo żyć? Zobacz portal kaszel.pl

Jeden komentarz w temacie “Naukowcy wiedzą już ile powinniśmy czasu przeznaczać na sen aby być w pełni zdrowi i efektywni podczas dnia. Wiesz ile?

  1. Ja muszę się wyspać minimum 7 godzin, ale to również zależy od przebiegu i intensywności dnia. Na przykład po pracowitym dniu od rana do nocy, moje ciało „prosi”o nieco więcej snu.

Comments are closed.