Czy czujesz wypalenie zawodowe? Oto pierwsze oznaki!

Nie da się ukryć, że XXI wiek ze swoimi wszystkimi nowinkami technologicznymi i rzeczami które miały ułatwić nam życie, zwyczajnie może nas przytłoczyć. Wypalenie zawodowe dotyczy wielu z nas. Na szczęście da się wychwycić pierwsze oznaki. Jakie to będą?

Czym jest wypalenie zawodowe?

Przede wszystkim masz kryzys natury wewnętrznej związany z pracą. Idąc tam czujesz się ogromnie zestresowany i masz problem z poczuciem własnej tożsamości. Nie zależy ci specjalnie na realizacji celów wyznaczonych przez twoje miejsce pracy i uważasz, że powinieneś być w zupełnie innym miejscu. Do tego towarzyszy ci bezradność w kwestii twoich zadań.

Pierwsze oznaki

Kiedy podejmujemy nową pracę, zazwyczaj towarzyszy nam uczucie euforii i radości. Inspirujący współpracownicy, ciekawe perspektywy i codzienne wyzwania są wystarczającą motywacją aby wstać rano. Jednak w miarę upływu czasu, a może i przez inne czynniki zewnętrzne, pojawia się wypalenie zawodowe. Jego pierwsze symptomy to:

  • Cynizm wobec pracodawcy i współpracowników
  • Unikanie kontaktu
  • Trudności w komunikacji w firmie
  • Spadek jakości wykonywanych działań
  • Obniżona ocena własnych możliwości
  • Poczucie krzywdy i osamotnienia.

Jak wyjść z tego kryzysu?

Jeżeli dopadło cię wypalenie zawodowe, nie wahaj się przed wizytą u psychologa. Wsparcie specjalisty pomoże ci wyjść z sytuacji, w jakiej się znalazłeś i wskaże potencjalne drogi wyjścia. Szukając psychologa, wybierz osobę, która specjalizuje się w psychologii pracy. Nie opieraj się, jeżeli ten skieruje cię do psychiatry i na farmakoterapię. W tym wszystkim najważniejszy jest twój spokój. A ten złapiesz dopiero wtedy, gdy uda ci się wyjść z kryzysu.