Domowe sposoby na ból zęba

W większości przypadków ból zęba pojawia się zawsze, gdy nie możemy odwiedzić dentysty — na przykład w weekend lub w środku nocy. I nie każdy chce od razu brać leki na ból zęba. Więc co robić? Domowe sposoby na ból zęba mogą być delikatną alternatywą, aby wypełnić lukę między wizytami u dentysty.

Okład z lodu lub zimny ręcznik

Zimno zmniejsza przepływ krwi do obszaru objętego stanem zapalnym, zmniejszając w ten sposób ból zęba. Aby to zrobić, po prostu umieść zimną szmatkę lub okład z lodem również owinięty w szmatkę na dotkniętym obszarze na policzku na dziesięć do dwudziestu minut. Chłodzenie jest dozwolone co dwie do czterech godzin.

Roztwór soli

Płukanie ust słoną wodą ma różne skutki zdrowotne, w tym łagodzi ból zęba. Wystarczy rozpuścić wystarczającą ilość soli w ciepłej wodzie i płukać nią usta przez dwie minuty. Można to powtarzać tak często, jak chcesz, aż ból zęba ustąpi.

Herbata

Herbaty o działaniu przeciwzapalnym, takie jak szałwia, rumianek i mięta pieprzowa, są również wypróbowanymi i przetestowanymi domowymi środkami na ból zęba. Wystarczy przygotować herbatę jak zwykle – ale z dwa razy większą ilością herbaty niż zwykle – i płukać usta w regularnych odstępach czasu. Ból zęba można również przetrzeć odrobiną herbaty za pomocą wacika.

Olejek z drzewa herbacianego

Chociaż olejek z drzewa herbacianego pachnie i smakuje raczej niekonwencjonalnie, działa przeciwko wielu zarazkom na zębach i dziąsłach. Jeśli boli Cię ząb, możesz natrzeć go w policzek lub wlać kroplę do szklanki ciepłej wody i użyć jako płynu do płukania ust.

Goździki

Goździk zawiera aktywny składnik eugenol, który jest uwalniany po ugryzieniu suszonego goździka. Eugenol ma działanie przeciwbólowe i jest również stosowany w stomatologii do leczenia różnych chorób. Alternatywnie możesz użyć olejku goździkowego do bezpośredniej aplikacji w jamie ustnej.

Cebula

Cebula udowodniła swoją wartość nie tylko na ból ucha, ale także na ból zębów. Ich olejki eteryczne pomagają zmniejszyć stan zapalny. Aby to zrobić, cebulę kroi się na małe kawałki, owija w papierowy ręcznik i lekko dociska do bolącego policzka.