Cukrzyca typu drugiego to jedna z najczęściej występujących odmian tej choroby. Co roku o tym, że choruje się na tę przypadłość, dowiaduje się kilka tysięcy Polaków. W takiej sytuacji lekarze zwykle uspokajają, że na to są sprawdzone leki. Jednak do tematu warto podejść z drugiej strony. Naukowcy dowodzą, że z cukrzycą można pożegnać się na stałe, zmieniając jedynie styl życia oraz swój codzienny jadłospis!
Przerażające statystyki
Szacuje się, że na cukrzycę typu drugiego choruje już prawie 10 procent ludności zamieszkującej ziemię. Nie bez znaczenia jest fakt, że idzie ona w parze z prawdziwą epidemią otyłości, która dotyka najczęściej kraje wysokorozwinięte. W konsekwencji, za tymi chorobami idzie również ogromna śmiertelność związana z chorobami układu krążenia. Cukrzyca niezwykle rzadko występuje samodzielnie. Częściej to choroba, która do pary bierze kilka innych, równie niebezpiecznych przypadłości.
Czy można sprawić, że cukrzyca przestanie się rozwijać?
Z jednej strony, pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą typu drugiego, z gabinetu lekarskiego najczęściej wychodzi z plikiem recept. I dobrze, bo te leki, najczęściej nowej generacji, pozwalają nie tylko zatrzymać chorobę, ale i umożliwić normalne funkcjonowanie. Cukrzyca zatem przestała być wyrokiem ze skutkiem śmiertelnym.
Patrząc jednak na to od tej niefarmakologicznej strony, coraz więcej badań wskazuje na fakt, że cukrzycę można zatrzymać i odwrócić, zmianą trybu życia i restrykcyjną dietą. W szczególności, przyjmowane codziennie jedzenie powinno być niskokaloryczne, ale jednocześnie pełnowartościowe i bogate w produkty zawierające błonnik. Należy jednak zdecydowanie unikać węglowodanów prostych, które powodują ogromne skoki poziomu cukru we krwi.
Kolejnym żelaznym wyznacznikiem jest codzienna aktywność fizyczna. Chociaż sporo się o niej mówi, teraz wiadomo już konkretnie, jak i co ćwiczyć. Codzienny trening musi być podzielony na oporowy oraz tlenowe. Część z nich pacjenci muszą robić pod nadzorem, część z kolei samodzielnie, we własnym domu. Według wyników najnowszych badań dieta oraz właśnie aktywność, mogą odwrócić rozwój niebezpiecznej choroby, jaką jest cukrzyca typu drugiego.
Kiedy zmiana trybu życia pomaga najbardziej?
Cukrzyca nie jest chorobą, która rozwija się w sposób błyskawiczny. Postępuje raczej krok po kroku, konsekwentnie zmieniając funkcjonowanie naszego organizmu. Wyniki badań z US Diabetes Prevention Program Outcomes Study dowodzą, że zmiana trybu życia najlepiej wpłynie na osoby ze stanem przedcukrzycowym. W testach przeprowadzonych na kilkuset ochotnikach badano jak zmienia się postać choroby, gdy nie przyjmowano leków, a dokonano diametralnej zmiany stylu życia. Wyniki zaskoczyły nawet samych badaczy — gruntowna zmiana w jadłospisie oraz wprowadzenie w nawyk codziennej aktywności fizycznej, było aż dwukrotnie bardziej efektywne, niż podawanie leków. Wygląda na to, że umiejętnie pomagając swojemu organizmowi, dajemy mu narzędzie do samo naprawienia. Przynajmniej w pewnej części.
Profilaktyka przede wszystkim
Patrząc na te wyniki badań widać jednoznacznie, jaki styl życia będzie dla człowieka najbardziej komfortowy. Zdrowa dieta bez produktów wysokoprzetworzonych to podstawa, na której można zbudować fundament zdrowego i silnego organizmu. Codzienna aktywność fizyczna to coś, o czym zapominamy albo z wielu względów pomijamy. Nie warto jej bagatelizować, nawet jeżeli nie chorujemy na cukrzycę. Sprawny organizm o wiele lepiej poradzi sobie chociażby z infekcją górnych dróg oddechowych.