Czym jest zdrowie psychiczne?

W obecnych czasach coraz więcej Polaków troszczy się o zdrowy styl życia. Wiele osób stosuje zasady zdrowego odżywiania i stara się bardzo rozsądnie dobierać produkty spożywcze. 

Zauważyć można także, że w społeczeństwie coraz więcej osób rozumie jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Jednocześnie ciągle zbyt mało uwagi poświęca się dbaniu o sferę psychiczną.

Co warto wiedzieć o zdrowiu psychicznym?

Według definicji WHO za osobę zdrową psychicznie można uznać kogoś, kto osiągnął dobrostan fizyczny i psychiczny. Jednocześnie taka osoba musi być gotowa do rozwoju i samorealizacji. O zdrowiu psychicznym możemy więc mówić wtedy, gdy dana osoba ma dobre samopoczucie, wymarzoną samoocenę dzięki czemu wierzy w swoje możliwości jest gotowa do działania.

Należy pamiętać o tym że stan kondycji psychicznej wpływa na to, jak myślimy a z kolei sposób naszego myślenia warunkuje późniejsze działanie. Osoby, które są w dobrej kondycji psychicznej stosunkowo łatwo radzą sobie z funkcjonowaniem w codzienności. Nie mają one problemów z podejmowanych  trudnych decyzji, przystosowaniem się do zmian czy nawiązywaniem kontaktów społecznych. Osoby zdrowe psychicznie bardzo dobrze radzą sobie także z wypełnianiem najważniejszych życiowych ról, takich jak: praca zawodowa, bycie mężem, żoną oraz rodzicem.

Co świadczy o problemach ze zdrowiem psychicznym?

Najczęściej występujące objawy, świadczące o nienajlepszej kondycji psychicznej to objawy typowo depresyjne oraz lękowe. Nie można mówić o zdrowiu psychicznym w przypadku osoby, która ma mało energii, nie potrafi cieszyć się życiem albo izoluje się od otoczenia. Podobnie jest z osobami, które mają różnego typu zaburzenia lękowe i fobie które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zła kondycja psychiczna może też objawiać się w postaci różnorodnych nałogów, takich jak uzależnienie od narkotyków, gier zakupów, pracy czy jedzenia.

Więcej o zdrowiu psychicznym przeczytasz w portalu https://naszagazeta.pl/.

Jak można dbać o swoje zdrowie psychiczne?

O swoją kondycję psychiczną warto i należy zdbać. Można to robić przez otaczanie się życzliwymi ludźmi, wybór pracy zgodnej z predyspozycjami, aktywność fizyczną, odpoczynek i zdrowy sen. Warto dbać także o zachowanie równowagi pomiędzy sferą zawodową a resztą życia.