Prawidłowe oddychanie to sztuka. Przekonaj się, jak robić to dobrze!

Oglądając dzisiejsze informacje z różnych dziedzin wiedzy, możemy odnieść wrażenie, że wszystko, co robimy z naszej codzienności, wykonujemy błędnie. I w wielu przypadkach to oczywista przesada, jednak z oddechem, sytuacja nie jest już tak klarowna. Stres i szybkie tempo życia sprawia, że z oddechem większość z nas ma problem. Jaki konkretnie?

To, co w oddechu najważniejsze

Naukowcy dowodzą, że jedynie w 60 sekund, wykonujemy około 14 oddechów. Patrząc w skali całego dnia, to ponad 20 tysięcy razy. Natura tak sprytnie nas skonstruowała, że skomplikowany proces jakim jest oddychanie, odbywa się niejako poza naszą świadomością. Nie musisz kontrolować każdego oddechu, bo czynność ta wchodzi w nawyk. Z drugiej strony, gdybyśmy byli zmuszeni do zajmowania się każdym oddechem, zapewne nie moglibyśmy robić nic innego.

Wbrew temu, co powszechnie się uważa, prawidłowy oddech to ten wykonywany przez nos. Oddychanie przez usta to nie jest najlepsza metoda, która może doprowadzić do szeregu chorób dróg oddechowych i całego organizmu. Druga sprawa, że przepona bierze tu czynny udział nie tylko w procesie wydechu ale i wdechu.

Na czym polega proces oddychania?

Krótko mówiąc, na wdechu i wydechu. Kiedy wdychamy powietrze przez nos, dostarczamy niezbędny tlen do płuc, a stamtąd, do wszystkich komórek w ciele. Podczas wydechu z kolei, powietrze nie zawierające już tlenu, ale za to dwutlenek węgla, jest wydmuchiwane z płuc. Do całego tego procesu są wykorzystywane również przepona oraz mięśnie międzyżebrowe. Podczas wdechu przepona obniża się i unosi na zewnątrz żebra. Sprawia tym samym wrażenie większej i bardziej napompowanej. Przy wydechu z kolei przepona się unosi a mięśnie międzyżebrowe puszczają, co sprowadza się do faktu, że klatka piersiowa wizualnie się zmniejsza.

Prawidłowe oddychanie

Naukowcy i lekarze już od dawna sygnalizują, że ludzie żyjący w ciągłym biegu mają problem z właściwym oddychaniem, co przekłada się na gorszą jakość życia. Dobry oddech musi być wykonywany przez nos. Tylko wtedy powietrze wciągane do płuc jest nie tylko oczyszczone, ale i ogrzane oraz nawilżone. Kolejna rzecz to ilość oddechów. Statystycznie w ciągu minuty, powinniśmy wykonywać 14 spokojnych oddechów. Objętość takiego oddechu to około 0,5l powietrza na każdy oddech. Każdy oddech musi być też wykonany z udziałem przepony, za to bez nadmiernego zaangażowania mięśni oddechowych. Co ważne, oddychając, dostosuj go do wykonywanych czynności. Wykonując poranną przebieżkę naturalnie będziesz mieć inny oddech niż chociażby medytując.

Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos?

Specjaliści są zdania, że tylko oddech wykonany przez nos jest prawidłowy. Dzieje się tak dlatego, że nasz ludzki nos to swego rodzaju filtr. Doskonale potrafi poradzić sobie z większymi zanieczyszczeniami, dodatkowo również ogrzewając i nawilżając powietrze. To ostatnie dopiero po wstępnym oczyszczeniu kieruje się do gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Z wydechem droga jest odwrotna. Powietrze z dwutlenkiem węgla wychodzi z płuc, przez oskrzela, tchawicę, krtań, gardło i jamę nosową. Przyzwyczajenie od oddychania ustami, może trwale zaburzyć ten naturalny proces, co sprzyja infekcjom dróg oddechowych.

Gdy oddychasz przez usta, powietrze nie ma czasu aby się nagrzać i nawilżyć w taki sposób, jak robi to nos. Nie daje również gwarancji na dużą ochronę przed zanieczyszczeniami. Powietrze wdychane przez usta jest suche, chłodne i potencjalnie zanieczyszczone, a więc tym samym o obniżonej jakości. Częste oddychanie przez usta wzmaga również podatność na infekcje. Warto jeszcze wspomnieć, że oddychanie przez usta w długofalowym podejściu redukuje objętość i pojemność płuc.