Kaszel smogowy a covidowy. Czy umiesz go odróżnić?

W dobie pandemii koronawirusa i kolejnych falach zakażenia, na ostatni plan zszedł temat smogu. A ten, w okresie jesienno-zimowym ma się całkiem dobrze. Niektórzy z nas odczuwać takie dolegliwości jak katar czy kaszel nie z powodu szalejącego wirusa, a z powodu smogu. Tylko jak to odróżnić?

Monitoruj wokół siebie!

Na początku warto zainstalować sobie aplikację śledząca jakość powietrza w naszym bliższym i dalszym otoczeniu. Aplikacje takie jak Airly czy Kanarek, dosyć miarodajnie mierzą poziom zanieczyszczenia i obecność szkodliwych pyłów. I nim zaplanujemy zimową przebieżkę czy dłuższy spacer, koniecznie sprawdźmy stan powietrza. Bo aktywność w takich warunkach może nie być dobra dla naszego zdrowia.

Kaszel smogowy

Jeżeli mieszkasz na terenach, gdzie jakość powietrza bywa zła, kaszel może być odpowiedzią organizmu właśnie na to zjawisko. Więc gdy pokasłujesz przez dłuższy czas, to może być od smog, bo kaszel w tym przypadku ma charakter przewlekły. Co więcej, jego nasilenie jest zazwyczaj rano i możesz mieć wrażenie, że odkrztuszasz szarą wydzielinę.

Zobacz: 3 domowe sposoby na kaszel

Gdy kaszlowi nie towarzyszy gorączka, to kolejny symptom, który może świadczyć o kaszlu smogowym. W organizmie nie masz typowej infekcji, więc organizm nie musi mobilizować się do obrony. Jednak może temu towarzyszyć wodnisty katar i podrażnienie oczu. A wszystko przez smog!

Zobacz: Sezon grzewczy a problem smogu

Jak się przed tym bronić?

W obecnej sytuacji, najlepszą ochroną są specjalne maseczki natysmogowe z filtrem. Być może nie jest to najwygodniejsza opcja, ale jedyna, dzięki której powstrzymasz kaszel smogowy. Do tego warto zrobić jeszcze dwie rzeczy. Pierwsza z nich, to zakup oczyszczacza powietrza do domu. To zakup, który z pewnością się opłaca i zapewni ci spokojne chwile w domowym zaciszu i w czystym powietrzu. Druga, to czyszczenie klimatyzacji w samochodzie. Bywa, że powietrze którym oddychasz w samochodzie, jest gorszej jakości, niż to na zewnątrz!

Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.