Ebola – co warto wiedzieć o tej śmiertelnej chorobie?

Ebola to śmiertelna choroba wywoływana przez jeden z kilku gatunków wirusa. Rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi wydzielanymi przez zarażoną osobę lub zwierzę.

Przenoszenie następuje przez krew, ślinę, wymiociny, mocz, pot i inne płyny ustrojowe. Kontakt z krwią lub śliną zakażonej osoby może prowadzić do śmiertelnej choroby. Nie ma lekarstwa na Ebolę; lekarze leczą objawy z intensywną opieką. Ponieważ choroba jest trudna do leczenia, śmiertelność jest wysoka.

Co należy wiedzieć o Eboli?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko 10% osób z wirusem Ebola jest wyleczonych nowoczesną medycyną. Lekarze muszą stosować intensywną opiekę, aby leczyć osoby z tą chorobą. To może się zdarzyć w Afryce, gdzie nie ma wystarczającej opieki zdrowotnej, aby leczyć wszystkich z Ebolą. Wirus może być śmiertelny nawet po leczeniu; dzieje się tak z powodu ciężkości choroby. Ponadto podczas testowania zakażenia wirusem Ebola pojawiają się wyniki fałszywie dodatnie. To sprawia, że trudno jest uzyskać dokładne dane o tym, ile osób ją ma.

Ebola ma wysoki wskaźnik śmiertelności, ponieważ jest tak śmiertelna i trudna do leczenia. Pacjenci umierają, ponieważ lekarze nie są w stanie skutecznie leczyć objawów. Nie ma lekarstwa na tę chorobę; lekarze muszą leczyć pacjentów, gdy są chorzy i gdy wracają do zdrowia. Może to być bolesne i nie zawsze jest skuteczne. W niektórych przypadkach pacjenci nie wyzdrowieją całkowicie po zarażeniu wirusem Ebola. Ludzie w Afryce nie mają dostępu do dobrej opieki zdrowotnej, więc choroby takie jak Ebola mogą zabić miliony ludzi bez żadnego leczenia.

Więcej rzetelnych artykułów o medycynie i chorobach znajdziesz w serwisie https://skleroza.pl/.

Obecnie nie ma lekarstwa na Ebolę; istnieją jednak metody leczenia objawów wtórnych, takich jak gorączka i krwawienie. Lekarze muszą uważnie monitorować pacjentów co kilka godzin przez kilka dni w trakcie leczenia. Może to być bolesne i nieskuteczne, ponieważ niektórzy pacjenci nie reagują dobrze na leczenie. Nawet podczas leczenia niektórzy pacjenci umierają z powodu zachorowania na samo leczenie zamiast na objawy Eboli. W rezultacie trudno jest stwierdzić, jak skuteczne jest jakiekolwiek leczenie bez testowania go na żywych pacjentach.