Dlaczego niektórzy nałogowi palacze są odporni na raka płuc? Naukowcy znają odpowiedź!

Nie da się ukryć, że rak płuc to jedna z najbardziej złośliwych i trudnych do wyleczenia chorób. Te nieodwracalne zmiany w płucach są spowodowane przede wszystkim przez palenie tytoniu, ale i smog czy azbest. Ostatnio naukowcy odkryli, dlaczego niektórzy palacze nie chorują na tę chorobę.

Uwarunkowania genetyczne

To właśnie geny bronią organizm przed pojawieniem się mutacji w płucach. Chodzi tu dokładnie o bardzo mocne działanie komórek wewnętrznych, odrzucających możliwość pojawienia się raka płuc. Niestety, tylko niewielki odsetek palaczy może mieć takie predyspozycje. A ich istnienie samo w sobie musi być jeszcze poddane całej masie badań. Nie warto więc wpadać w nikotynowy nałóg z nadzieją, że mnie rak płuc ominie,

Czynniki decydujące

Nałogowe palenie tytoniu to jeden z najczęstszych czynników wpływających na pojawienie się tej groźnej choroby. Dużą rolę odgrywa tu również wiek – im starszy organizm, tym bardziej podatny na ewentualne pojawienie się zdradliwych komórek. Dodatkowe czynniki to przede wszystkim smog, o którym mówi się wciąż stanowczo za mało. Swoje przysłowiowe trzy grosze dorzuca również szkodliwy azbest.

Czy to pierwszy krok do odnalezienia leku?

Niestety, same czynniki sprzyjające albo też odrzucające rozwinięcie się tej groźnej choroby w naszym organizmie nie wystarczą, aby wynaleźć remedium na nią. Jedyne, co lekarze mogą zalecić, to zdrowy tryb życia, dietę bogatą w nisko przetworzone potrawy i oczywiście — rzucenie palenia. Na zdrowie!

Szukasz więcej informacji o prawidłowej diecie? Zobacz portal weglowodany.pl