Dlaczego niektórzy ludzie często mają uczucie duszności?

Uczucie duszenia się może wystąpić po dużym wysiłku fizycznym, ale w innych przypadkach osoba może odczuwać brak tchu z powodu szeregu patologii, które mogą być dość poważne.

Stan niepokoju

Jedną z funkcji mózgu jest kontrola układu oddechowego. Jeśli u osoby występuje znaczny stan lękowy, odbieranie tych bodźców przez mózg jest normalne i osoba może odczuwać brak tchu przez kilka sekund. Z drugiej strony istnieją inne emocje, takie jak stres, które mogą powodować coś zupełnie innego, np. oddychanie znacznie głośniejsze i szybsze niż zwykle. Poza uczuciem dławienia, atak lęku często powoduje inne odczucia, takie jak zwiększona potliwość lub tachykardia. W przypadku kryzysu lękowego ważne jest, aby jak najbardziej się zrelaksować i poszukać profesjonalnej pomocy.

Patologie układu oddechowego

Istnieje wiele chorób związanych z układem oddechowym, które również mogą powodować uczucie duszenia się.

Przewlekła obstrukcyjna choroba płuc

POChP jest chorobą układu oddechowego spowodowaną paleniem tytoniu. Jak możemy przeczytać w artykule na stronie https://dolegliwosci.pl/, osoba cierpiąca na tę chorobę ma duże trudności z oddychaniem, które nasilają się przy wysiłku fizycznym.

Astma

Astma jest chorobą dziedziczną, która może wystąpić w każdym wieku. Osoba cierpiąca na astmę odczuwa dławienie oraz szereg dźwięków w klatce piersiowej. Odpowiednie leczenie jest niezbędne, aby stan chorego znacznie się poprawił.

Odma opłucnowa

Jeśli duszność pojawia się nagle i bez uzasadnionej przyczyny, główną przyczyną może być odma opłucnowa. Patologia ta występuje głównie u młodych ludzi.

Choroby przewodu pokarmowego

Czasami, jeśli osoba cierpi na problemy żołądkowo-jelitowe, może odczuwać brak tchu i regularnie się dusić. Osoby z nadwagą mogą mieć problemy z oddychaniem, zwłaszcza gdy kładą się spać. Wynika to z ucisku na klatkę piersiową. Specjaliści radzą, aby zmienić pozycję w łóżku.

Duszność może być sygnałem ostrzegawczym poważnej choroby.

Jeśli dość często się dusisz, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ duszności mogą być związane z poważną patologią, o której nie wiesz.

W przypadku raka płuc jednym z pierwszych objawów jest często ciągła duszność. Jeśli serce nie pracuje tak dobrze, jak powinno, może to być związane z uczuciem duszenia się, którego doświadcza dana osoba. W takim przypadku ważne jest, aby szybko zgłosić się do lekarza.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) jest bardzo poważną chorobą nerwowo-mięśniową. W wielu przypadkach jednym z najczęstszych objawów ALS jest duszność.

Jak można zmierzyć duszność?

Jeśli dana osoba nie oddycha tak dobrze, jak powinna, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Badanie spirometryczne jest zwykle wykonywane w celu obliczenia pojemności płuc. Ponadto pacjent może zostać poddany różnym testom wysiłkowym w celu wykrycia ewentualnych problemów z sercem lub układem oddechowym.

Nie jest więc normalne, że człowiek regularnie doświadcza uczucia duszności. W takich przypadkach możliwe jest, że przyczyną jest jakaś patologia, którą należy pilnie leczyć.