Czujesz dreszcz niepokoju na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym? Nie musi być ona stresująca. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, by zadbać o swój komfort – także psychiczny. Podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty u dentysty, by badanie przebiegło bez problemu i w możliwie najprzyjemniejszej atmosferze.
1.Zadbaj o higienę jamy ustnej
Aby dentysta mógł dokładnie ocenić stan Twoich zębów:
- zacznij od użycia nici dentystycznych – nitkowanie pomoże Ci usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z miejsc, do których szczoteczka nie ma dostępu;
- dokładnie wyszczotkuj zęby – użyj do tego pasty z fluorem (sprawdzi się np. pasta do zębów Elgydium). Pamiętaj, by szczotkować zęby przez minimum dwie minuty;
- wypłucz usta płynem do płukania jamy ustnej – przedłuży od efekt szczotkowania, pomoże pozbyć się bakterii i odświeży oddech. Użyj płynu bez alkoholu, który nie wysusza śluzówki.
Oprócz tego wyczyść wewnętrzną stronę policzków i język – użyj w tym celu specjalnego czyścika. Tam również gromadzą się bakterie i resztki jedzenia!
2. Zatroszcz się o odpowiednią dietę w dniu wizyty
W dniu wizyty u dentysty unikaj produktów, które mogą podrażnić jamę ustną i dziąsła (ostrych i twardych) lub przylepiać się do zębów. Jeżeli wiesz, że badanie stomatologiczne może wywołać u Ciebie odruch wymiotny, zrezygnuj z jedzenia i picia tuż przed wizytą u dentysty.
W trakcie wizyty, podczas której wykonywany jest zabieg, zapytaj lekarza, ile musisz odczekać, aby zjeść posiłek lub napić się.
3. Przygotuj swoją dokumentację medyczną
Jeśli zmieniasz dentystę, poproś o kopię swojej dokumentacji w poprzednim gabinecie. Przedstaw nowemu stomatologowi informacje o wcześniejszych zabiegach, problemach z zębami czy dziąsłami. Pomoże to lekarzowi lepiej zrozumieć Twoją sytuację. Warto również zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań RTG – zdjęcia pojedynczych zębów i pantomograficzne.
4. Zastanów się, jakie pytania chcesz zadać lekarzowi dentyście
Pytania dotyczące stanu Twoich zębów i dziąseł powinny znaleźć się na początku listy. Lekarza warto zapytać o:
- aktualne problemy, które u siebie obserwujesz – nadwrażliwość zębów na zimno czy gorąco, krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania czy też zmiana koloru zębów;
- techniki szczotkowania i stosowania nici dentystycznej,
- profilaktykę – jak często pojawiać się na kontrolach, jakie zabiegi higienizacyjne warto wykonywać regularnie oraz jakie produkty do higieny jamy ustnej są dla Ciebie odpowiednie.
Pamiętaj, że dobry stomatolog doceni Twoje zaangażowanie i chętnie odpowie na wszystkie pytania. Nie bój się pytać – to Twoje zdrowie i masz prawo do wyczerpującej informacji. Dentysta jest Twoim sojusznikiem w walce o piękny uśmiech i zdrową jamę ustną. Rozmowa, Twoja szczerość dotycząca obaw i lęków oraz aktywne zaangażowanie w proces leczenia przyczyniają się do budowania pozytywnej relacji z lekarzem. Przekłada się to na lepsze doświadczenia podczas wizyt.
Nie bój się fotela dentystycznego. Dobrze przygotuj się do badania, a będziesz odczuwać zdecydowanie mniejszy stres przed wejściem do gabinetu stomatologa! Profilaktyka stomatologiczna to klucz do zdrowego uśmiechu – regularne wizyty u dentysty pozwalają zapobiegać poważniejszym problemom i cieszyć się zdrowiem jamy ustnej przez długie lata.