Probiotyki wieloszczepowe – poznaj działanie wielu dobroczynnych szczepów bakterii

Probiotyki dostępne w aptekach często zawierają jeden szczep dobroczynnych bakterii. Są jednak sytuacje, w których wskazane jest sięgnięcie po probiotyki wieloszczepowe. Czym są te najbardziej skuteczne suplementy diety? Jak to możliwe, że probiotyk w formie saszetki czy kapsułki zachowuje żywotność i aktywność dobroczynnych bakterii?

Bakterie probiotyczne – ich znaczenie dla naszego zdrowia

Każdy wie, że podczas antybiotykoterapii należy zadbać o wzbogacenie flory bakteryjnej jelit. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyk zabija zarówno dobre, jak i szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie. By przywrócić równowagę mikrobioty i nie dopuścić do namnożenia się toksycznych bakterii, należy zadbać o zasiedlenie swoich jelit szczepami dobroczynnych bakterii probiotycznych. Ale to nie koniec ich pozytywnej roli. Mają korzystny wpływ na układ odpornościowy, wydzielają enzymy wspomagające prawidłowe trawienie, a nawet poprawiają samopoczucie i nastrój. Po suplement diety zawierający wiele żywych szczepów bakterii probiotycznych można sięgnąć nie tylko podczas antybiotykoterapii, ale też przy biegunce, zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, dla wzmocnienia układu immunologicznego oraz przy chorobach przewlekłych, zawsze po konsultacji z lekarzem.

Probiotyki wieloszczepowe – co je wyróżnia?

Preparaty wieloszczepowe cechują się dużą siłą działania. Ich korzystne działanie na mikrobiotę jelitową potwierdzają liczne i szczegółowo przeprowadzone badania kliniczne. Ponad 80 badań klinicznych na ludziach jasno wskazuje na to, że odpowiednio dobrane szczepy kwasu mlekowego wspierają kondycję organizmu. Ważne jest, by producent dokładnie opisał rodzaj, gatunek i szczep każdej z bakterii probiotycznych zawartych w danym preparacie. Bakterie Streptococcus thermophilus wspomagają trawienie produktów mlecznych, Lactobacillus acidophilus wykazują właściwości przeciwzapalne i obniżają poziom cholesterolu, a Bifidobacterium longum stale wchodzi w skład naszej mikroflory jelitowej.

Unikalne probiotyki wieloszczepowe

Profesor Claudio De Simone opracował  kompozycję probiotyczną, zawierająca żywe liofilizowane kultury bakterii. Zawiera ona 8 dokładnie dobranych szczepów bakterii probiotycznych. Szczepy zawarte w preparacie, metody produkcji i skład są zastrzeżone. To najszerzej przebadana wieloszczepowa kompozycja probiotyczna. Te probiotyki wieloszczepowe są dostępne w postaci kapsułek, saszetek lub kropli. W jednej saszetce mieści się aż 450 miliardów dobroczynnych bakterii, a w kapsułce 112 miliardów. Wydaje się, że to dużo, ale u zdrowego człowieka układ pokarmowy zamieszkuje około 100 bilionów bakterii. Probiotyki wieloszczepowe produkowane według receptury De Simone wymagają transportu i przechowywania w temperaturze od 2-8 °C, zaś mikrokapsułki zawierające 10 miliardów bakterii probiotycznych można przechowywać w temperaturze pokojowej.