Niedoczynność tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną, która wywoływana jest przez niewystarczającą produkcję hormonów tarczycy. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie takiej przypadłości? Podpowiadamy.
Objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy może występować w dwóch formach — utajonej, czyli subklinicznej lub pełnoobjawowej, czyli klinicznej. W przypadku utajonej niedoczynności tarczycy choroba daje słabo zauważalne objawy, takie jak:
- chroniczne zmęczenie,
- pogorszenie nastroju,
- depresję.
Są to symptomy, które trudno dopasować do konkretnej dolegliwości, jednak ich zignorowanie może doprowadzić do rozwinięcia się choroby w postaci pełnoobjawowej.
Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy może dawać wiele różnych dolegliwości. Osoby chore cierpią zazwyczaj na:
- przyrost masy ciała,
- zaparcia,
- sztywność mięśni i stawów,
- duszności,
- osłabienie pamięci i koncentracji,
- wypadanie włosów,
- przesuszenie skóry,
- obrzęk twarzy,
- „brudne” kolana i łokcie,
- problemy z libido,
- problemy z utrzymaniem ciąży.
Przyczyny niedoczynności tarczycy
Przyczyn niedoczynności tarczycy może być wiele. Jednak doprowadzają one do uszkodzenia gruczołu tarczycy w wyniku czego zmniejszona jest produkcja hormonu TSH. Jest to tzw. pierwotna niedoczynność tarczycy, do której należy również choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Mamy również do czynienia z wtórną niedoczynnością tarczycy, która występuje w wyniku uszkodzenia przysadki mózgowej lub nowotworu. Do innych przyczyn tej choroby zaliczamy podostre zapalenie tarczycy, zapalenie tarczycy po porodzie, niedoczynność spowodowaną przez leki oraz wtórną niedoczynność wywołaną przez chorobę przysadki.
Leczenie niedoczynności tarczycy
Leczenie niedoczynności tarczycy w większości przypadków polega na podawaniu choremu hormonów. Są one dobierane w taki sposób, aby uzyskać ich optymalne stężenie w organizmie. W przypadku gdy za chorobę odpowiedzialny jest niedobór jodu, stosuje się suplementy zawierające wysokie stężenie tego pierwiastka. Większość osób zmaga się z tą chorobą do końca życia i codziennie musi przyjmować lewotyroksynę.