Naturalne metody na zwiększenie testosteronu

Testosteron to męski hormon płciowy, który wbrew pozorom ma ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Odpowiada bowiem za tak istotne kwestie w naszym organizmie, jak rozwój mięśni i kości, włosów oraz na wzrost masy mięśniowej. Ma również ogromny wpływ na regulację popędu seksualnego. Dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom testosteronu w naszym organizmie. Jak regulować go w oparciu o naturalne metody? Podpowiadamy!

W jaki sposób produkowany jest testosteron?

Testosteron powstaje w największym stopniu w jądrach oraz – w nieco mniejszym – w korze nadnerczy. Jest efektem procesu zwanego steroidogenezą. Wyprodukowany testosteron jest rozprowadzany w organizmie przez krew do różnych tkanek i narządów, na których pracę może wywierać znaczący wpływ.

Testosteron wpływa na wiele narządów i procesów zachodzących w organizmie mężczyzny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • jest niezbędny do rozwoju jąder oraz ich prawidłowego funkcjonowania,
 • jest kluczowy dla wzrostu mięśni i utrzymania masy mięśniowej (co często jest w niedozwolony sposób wykorzystywane przez sportowców),
 • ma istotny wpływ na rozwój kości i zachowanie ich zdrowia (w odpowiedniej ilości pomaga w zapobieganiu osteoporozie),
 • wpływa na wzrost zarostu i owłosienia na ciele oraz głowie,
 • wpływa na produkcję sebum odpowiedzialnego za dobry stan skóry,
 • dzięki odpowiedniej gospodarce testosteronem można zmniejszyć ryzyko pojawienia się poważnych chorób serca,
 • przejawia pozytywny wpływ na funkcje seksualne organizmu – ma istotny wpływ na libido i zdolność do utrzymywania erekcji,
 • nadmiar testosteronu wpływa na nastroje i zachowanie, takie jak agresja i skłonność do podejmowania ryzyka w różnych sytuacjach.

Testosteron a sen

Testosteron wywiera poważny wpływ na to, w jaki sposób śpimy. Niedobór tego niezwykle ważnego hormonu ma bardzo negatywny wpływ (szczególnie w przypadku mężczyzn) na prawidłową gospodarkę snem. Mowa o takich zaburzeniach, jak bezsenność, zmniejszony czas snu REM i nieprawidłowy rytm snu.

Niedobór testosteronu może wpływać także na sen pośrednio – powodować na przykład zwiększenie ryzyka pojawienia się niebezpiecznego dla zdrowia i życia bezdechu sennego. Co ciekawe – w drugą stronę – niedobór snu może powodować problemy z gospodarką testosteronem w męskim organizmie.

Skuteczne naturalne sposoby na zwiększenie testosteronu

Poziom testosteronu w organizmie możemy zwiększyć w sposób naturalny – nie jest konieczne korzystanie z różnych produktów medycznych. Jak można wpłynąć pozytywnie na ilość testosteronu? Oto przykłady:

 • ćwiczenia fizyczne – regularnie praktykowane (zwłaszcza ćwiczenia siłowe), pozytywnie wpływają na poziom testosteronu,
 • dieta – warto stawiać na produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze i warzywa,
 • sen – wysypiając się regularnie, pobudzamy organizm do optymalnej produkcji testosteronu,
 • redukcja stresu – jeśli prowadzimy stresujący tryb życia, to organizm może mieć problemy z gospodarowaniem tym niezwykle ważnym hormonem,
 • unikanie alkoholu i palenia: alkohol i nikotyna mogą negatywnie wpłynąć na poziom testosteronu. Unikanie tych substancji może pomóc utrzymać zdrowy poziom testosteronu.

W Keto Centrum doradzimy Wam, jak w odpowiedni sposób zadbać o optymalny poziom testosteronu w organizmie. Przygotowaliśmy dla Was nawet specjalny poradnik jak podnieść poziom testosteronu, który wskaże, jak w prosty sposób można pobudzić organizm do bardziej intensywnej produkcji tego niezwykle ważnego hormonu.