Jak przebiega rehabilitacja bólu kręgosłupa?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie intensywność dolegliwości bólowych zmusza wielu pacjentów, aby skorzystać z usług fizjoterapeutów. Różnego rodzaju stosowane metody mogą bowiem znacznie ulżyć w cierpieniu, a także są okazją do zmiany nawyków, wzmocnienia mięśni czy też zadbania o swój komfort. Niewątpliwie siedzący tryb życia, często nadwaga i ograniczony ruch nie wpływają dobrze na naszą kondycję i zdrowie. Pacjenci natomiast do fizjoterapeuty przychodzą często z takimi dolegliwościami jak przepuklina jądra miażdżystego, rwa kulszowa, ból kręgosłupa, ból pośladka czy promieniowanie z kręgosłupa, które często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Kiedy ból kręgosłupa wymaga interwencji specjalisty?

Dla wielu pacjentów receptą na ból jest dobra i skuteczna rehabilitacja kręgosłupa Gliwice. Dostosowane do konkretnych potrzeb metody pozwalają skutecznie zminimalizować dolegliwości. Poza tym to jeden z najlepszych sposobów wykorzystywany w leczeniu bólu kręgosłupa o różnym pochodzeniu i nasileniu. Często uzupełnia też farmakoterapię oraz inne lekarskie zalecenia. Z pewnością jest to natomiast klucz do tego, by zminimalizować ból w obrębie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy szyjnym lub zmniejszyć ucisk rdzenia kręgowego, a skuteczny masaż kręgosłupa wielu pacjentów po prostu stawia na nogi.

Jak wyeliminować bóle kręgosłupa o różnym pochodzeniu?

Podstawową metodą wykorzystywaną, bo pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa jest trening funkcjonalny, rehabilitacja. To inaczej gimnastyka lecznicza, która jest dobierana indywidualnie w zależności od przyczyny bólu kręgosłupa oraz oczywiście potrzeb samego pacjenta. Skuteczna rehabilitacja Gliwice często sięga więc po ćwiczenia miejscowe izometryczne, bierne, czynne, samowspomagane czy w odciążeniu. Pacjent wykonuje je pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty w specjalnie przygotowanej sali. Najczęściej wykorzystywane są metoda osteopatia, McKenzie MDT, PNF, Mulligan czy Cyriax. Pozwalają one zmniejszyć bóle kręgosłupa, przywrócić u pacjenta maksymalną sprawność fizyczną, a także ją utrzymać. Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i innych jego odcinków wymaga bowiem wzmocnienia siły mięśni oraz poprawiania elastyczności tkanek miękkich i regulowania napięcia. To przecież będzie zapobiegać kolejnym problemom z kręgosłupem.

Skuteczny sposób na dolegliwości bólowe

Dobry fizjoterapeuta Gliwice również łączy fizykoterapię z masażami. W tym pierwszym rodzaju zabiegów rehabilitacja kręgosłupa często łączy różnego rodzaju prądy, krioterapię, światło oraz fale akustyczne. Łagodzą one dolegliwości bólowe reumatoidalne, przeciążeniowe lub spowodowane urazami. Poza tym fizykoterapia oraz terapia manualna skutecznie poprawiają krążenie krwi, przyspieszają gojenie się ran i stany zapalne oraz fantastycznie działają na mięśnie. Dzięki temu skutecznie można leczyć zwyrodnienia kręgosłupa.