Czy lek na raka pomoże również w leczeniu HIV? Wiele na to wskazuje!

Ostatnie wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – popularny lek przeciwnowotworowy wspomaga likwidację ukrytych rezerwuarów wirusa HIV. W konsekwencji, wspiera leczenie chorych na tę śmiertelnie groźną chorobę!

Walka z HIV

Mimo że latamy na Marsa i nie mamy problemu z przemieszczaniem się z jednego końca świata na drugi, to jednak walka z wirusem HIV wciąż trwa. Postęp technologiczny dodatnio wpływa również na badania nad tą chorobą. Raz po raz pojawiają się newsy, które zapewniają, że do odkrycia leku na HIV jest coraz bliżej.

Póki co jednak nie ma ani skutecznej szczepionki na tę chorobę zakaźną, ani też metody pozwalającej na całkowite pozbycie się wirusa z organizmu. Jedna znana opcja, to konieczność ciągłego przyjmowania leków, aby zatrzymać działanie wirusa. Jest jednak światełko w tunelu.

Wyrzucanie z komórek limfocytów

Wirus HIV ma zdolność do pozostawania w organizmie, kopiując swoje komórki. Popularny lek na czerniaka, może pomóc w jego całkowitym usunięciu. Póki co badania podjęto na grupie jedynie 32 pacjentów, ale u każdego z nich zauważono pozytywne działanie leku. Dzięki temu, wirus HIV wychodzi z ukrycia i tym samym może być podatny na działanie innych leków. A te w konsekwencji doprowadzą do całkowitego wyleczenia pacjenta. Przed naukowcami jeszcze długa droga, jednak być może ta okaże się w końcu skuteczna.

Serwis zdrowieonline.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie zastąpią konsultacji lekarskiej.